Ledová Praha 2015 (30.1.-1.2.)

02.02.2015 12:58

    XV. ročníku Ledové Prahy uskutečněného o právě proběhlém víkendu 30.1. až 1.2, pořádaného organizacemi Pionýr a Nadace dětem 3. tisíciletí,  se zúčastnila i skupina dětí z DDM ve Varnsdorfu. Jednalo se o významnou akci v rámci pololetních prázdnin pro děti z celé republiky, jež se chtěly pobavit a rozšířit si své vědomosti o pražských kulturních památkách.


    Po třech a půl hodinách ve vlaku jsme se konečně dostali na Hlavní nádraží, kde jsme se spojili s kamarády z Červené Vody a Brna. Metrem jsme pokračovali až na naší ubytovnu v tělocvičně Základní škole Jižní. Po zabydlení a občerstvení jsme ihned vyrazili do hlavního města poznávat jeho historii, památky, navštěvovat muzea a nejrůznější turistické atrakce.
    Nejprve jsme zamířili do Muzea policie České republiky a Mořského světa, kde se nám líbilo asi ze všeho nejvíc. Obdivovali jsme zdejší žraloky, murény, želvy, kraby, korály, paúhoře elektrického a nepřeberné množství různobarevných ryb. Za tmy jsme ještě vystoupali na nejkrásnější památku historického jádra Prahy - 69,5 metrů vysokou Staroměstskou radnici. Z ptačí perspektivy jsme tak měli úžasný výhled na celé město! Široká Pařížská třída se zajímavými elektrickými domy, Židovské Město se synagogami a hřbitovem, majestátní Pražský hrad s katedrálou sv. Víta, desítky věží, věžiček a kupolí, rozmanité pražské architektury. Samozřejmě jsme nemohli vynechat nedílnou součást radnice - Staroměstský orloj se zobrazeným pohybem planet i dvanácti apoštoly. Odtud naše kroky vedly na Václavské náměstí k Pomníku svatého Václava a potom už vzhůru na kutě do spacáku.


    V sobotu ráno jsme nejprve zavítali na Pražský hrad, odvěký symbol českého státu a nejvýznamnější českou památku vůbec. Navštívili jsme Starý královský palác, Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Baziliku sv. Jiří, Rožmberský palác a Zlatou uličku, kde se nám také moc líbilo. Po obědě v Mcdonaldu, kteří mnozí ocenili více jak historické památky, nás čekaly Karlův most, Prašná brána, Muzeum Pražských pověstí a strašidel, Armádní muzeum Žižkov a Muzeum voskových figurín, kde jsme se setkali tváří v tvář s Michaelem Jacksonem, Harry Potterem, Spidermanem a mnoha dalšími.
    Na sobotní večer se mnozí velmi těšili, neboť se konal v Kongresovém centru Prahy benefiční koncert Děti dětem. Společně se Šárkou Volemanovou (dříve Kubelkovou) se nám podařilo poskládat a rozsvítit velkou 25 (Tolik let totiž letos uběhlo od roku 1990, kdy byla obnovena samostatná činnost Pionýra.) Některým dětem se dokonce podařilo zaspívat a zařádit na pódiu s Olgou Lounovou.


     Nedělní ráno bylo určeno pro sbalení věcí, úklidu tělocvičny a dopolední návštěvě Zrcadlového labyrintu a kaleidoskopického kina. Poté již následovala po třech fantastických dnech v našem hlavním městě už jen zpáteční cesta domů.


Stránky otevřeny 1. ledna 2010.