Schrödihraní - pololetky (4.-6.2. 2022)

07.02.2022

Pátek 4. února, 8.00, pololetní prázdniny. Jupí! Schrödingerův herní klub startuje třídenní příměstský tábor plný deskových a karetních her. To znamená 24 hodin hraní!

Prvním startovním dnem se prostřednictvím Dominionu pouštíme do budování vlastní říše. Nemáme nic než trochu peněz a tři malé statky. Avšak brány světa jsou otevřeny dokořán, říše mohou vzkvétat zakládáním nových vesnic, založením tržiště či vybudováním monumentálního trůnního sálu. Jenže jsou tu také zdatní soupeři, kteří do svých služeb najímají milici, zloděje či zákeřnou čarodějnici, a tak je třeba rozšiřovat svoji říši co nejrychleji a s rozmyslem. Jen tak se můžeme stát pánem nejmocnějšího dominia.

Odpoledne ještě zasedáme k menší bláznivé postřehové karetce Taco, kočka, koza, sýr, pizza. Ve hře s jednoduchými pravidly a rychlým tempem neustále opakujete pět slov - ale přitom musíte být bez přestání v pozoru - když se totiž slovo shoduje s právě otočenou kartou, musíte ji zaplácnout dříve než soupeři.

V sobotu se s dětmi ocitáme v pravěku v Době kamenné a můžeme potvrdit, že to naši předci neměli vůbec jednoduché. Každý se stává náčelníkem svého kmene a pro všechny své členy musí obstarat dostatek jídla. Buďto vyrazit na lov, nebo se pokusit vypěstovat obilí na prvních zoraných polích. Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a aby rozvoj probíhal i nadále, je třeba pomocí prvních nástrojů pokácet dostatek dřeva, vykopat a vytěžit kámen, jíl a zlato. Pak jako náčelníci můžeme dále rozšiřovat vesnici, získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu kmenů je třeba dobré plánování a také kousek štěstí.

Ve zbývajícím čase se seznamujeme s mankalovými hrami, konkrétně se hrou Kalah, kde hráči přesouvají kuličky z jednoho důlku do dalších. Není zde žádný vliv náhody. Kdo chce vyhrát, musí přemýšlet.

Dalším dnem se s dětmi díky nejnovějšímu samostatně hratelnému tematickému rozšíření populárních Osadníků z Katunu ocitáme v Říši Inků. V době předkolumbovské Ameriky, kde v jihoamerických horách zakládáme vesnice a města. Věnujeme se obchodu s kokou, rybami a peřím. Rozšiřujeme svou síť silnic a zlepšujeme se v boji. Příběh se odehrává ve třech érách. Civilizace povstanou a zase zaniknou. První stavby pohltí divoká džungle, čímž vzniknou atraktivní území pro vesnice konkurujících kmenů. Dynamika hry se tak v průběhu partie zajímavě proměňuje, což vyžaduje, abyste neustále přizpůsobovali svoji strategii aktuální situaci.

V neděli odpoledne také ještě stíháme zahájit Severskou ligu deskových her 2022 a to prvním turnajem v zábavné karetce Lama. Ve hře zvítězí ten, kdo nasbírá nejméně trestných žetonů. Nemáte-li v ruce vhodnou kartu, kterou byste mohli přiložit, čeká vás dilama: dobrat si další kartu v naději, že ji zahrajete později, nebo raději neriskovat a odstoupit? V prvním turnaji Severské ligy deskových her se umístili Tomáš Rosa na prvním místě, dále Kryštof Kasala na druhém a Tereza Hánlová na třetím místě. Druhý turnaj této celoroční soutěže se uskuteční v sobotu 26. února v původní české rodinné hře Karak.

Pololetní prázdniny nám utekly jako voda. Celou akci provázela pohodová a přátelská atmosféra. Každý z účastníků si domů odnesl novou deskovou hru jako odměnu. Schrödingerův herní klub děkuje firmám Albi a Mindok za zapůjčení herních setů a poskytnutí odměn do turnajů.

Závěrem Schrödingerův herní klub zve nejen všechny nadšence a milovníky moderních her, ale i nováčky na jarní příměstský tábor Schrödihraní - jaro v termínu 14. -18. března. PŘIJĎTE SI ZAHRÁT!

Foto z akce


© 2020 Martin Hoško; martin.hosko@sinstitut.cz; tel. 724948708
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!