Schrödihraní – léto 2021 – 1 (5. -9. 7. 2021)

12.07.2021

Letní prázdniny, pondělí 5. července, 8.00, Schrödihranííí. Jupí! Schrödingerův herní klub startuje týdenní příměstský tábor plný deskových a karetních her. To znamená 40 hodin hraní!

Prvním zahajovacím dnem se přesouváme prostřednictvím legendární strategické hry Carcassonne do středověku, kde se vydáváme se svojí družinou na cesty, louky, do měst a klášterů, abychom hledali chytrým rozmístěním ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, štěstí a cestu k úspěchu. Postupně vykládáme jeden po druhém dílky s motivy krajiny a napojujeme je na stále se rozšiřující mapu. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání.

V úterý, kdy na stůl přichází Doba kamenná, se s dětmi ocitáme v pravěku a můžeme potvrdit, že to naši předci neměli vůbec jednoduché. Každý se stává náčelníkem kmene a pro všechny své členy musí obstarat dostatek jídla. Buďto vyrazit na lov, nebo se pokusit vypěstovat obilí na prvních zoraných polích. Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a aby rozvoj probíhal i nadále, je třeba pomocí prvních nástrojů pokácet dostatek dřeva, vykopat a vytěžit kámen, jíl a zlato. Pak jako náčelníci můžeme dále rozšiřovat vesnici, získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu kmenů je třeba dobré plánování a také kousek štěstí.

Dalším dnem se prostřednictvím Dominionu pouštíme do budování vlastní říše. Nemáme nic než trochu peněz a tři malé statky. Avšak brány světa jsou otevřeny dokořán, říše mohou vzkvétat zakládáním nových vesnic, založením tržiště či vybudováním monumentálního trůnního sálu. Jenže jsou tu také zdatní soupeři, kteří do svých služeb najímají milici, zloděje či zákeřnou čarodějnici, a tak je třeba rozšiřovat svoji říši co nejrychleji a s rozmyslem. Jen tak se můžeme stát pánem nejmocnějšího dominia.

Po zapékaných těstovinách máme možnost otestovat novou hru Magneto, která se hraje ve dvojicích, kde každý představuje jeden z pólů magnetu. Užili jsme si u ní dost srandy!

Ve čtvrtek se přesouváme do parku před budovou městské knihovny, abychom se utkali ve hře Mölkky, kterou s oblibou hrávali Vikingové. Hra je vhodná pro každého bez rozdílu věku, pohlaví a fyzické zdatnosti. Jedná se o původní finskou kolíkovou hru s jednoduchými, ale důvtipnými pravidly. Hází se házecím kolíkem na dřevěné kuželky ze vzdálenosti zhruba tří metrů. Body dostáváte buď za počet sražených kuželek, nebo v hodnotě čísla samostatně sražené kuželky. Kuželky se staví na místě, kam se zakutálí. Zvítězí ten, komu se jako prvnímu podaří získat přesně 50 bodů. Kdo však limit překročí, tomu klesá skóre na polovinu, tj. 25!

Po rizotu probíhá představení novinky od Mindoku - Stezky tukanů. Jedná se o jednoduchou rodinnou svižnou zakreslovací hru, která nabízí dostatek strategických možností. Každý hráč dostane mapu ostrova s vesnicemi, atrakcemi a různými terény. Na začátku tahu se otočí dvě karty terénu a poté každý hráč zakreslí stezku mezi těmito dvěma typy krajin kdekoliv na své mapě. Hráči získají body za propojování shodných vesnic a propojování atrakcí s vesnicemi. Hra končí v okamžiku, kdy je podruhé vyčerpán balíček terénu. Hra všem doslova učarovala.

Závěrečným dnem se díky Master of Orion ocitáme ve vesmíru. Jedná se o deskoherní zpracování slavné počítačové scifi strategie, kde každý z hráčů vede jednu rasu a snaží se získat vítězství vojenskou, budovatelskou nebo objevitelskou strategií. Důležitá je samozřejmě efektivní práce se zdroji (zásoby, vojenská síla a produkce). Také je důležité sledovat loajalitu svých poddaných. Počet zdrojů zároveň ovlivňuje počet akcí a loajalitu, takže pokud chcete dělat spoustu akcí, musíte počítat s tím, že se to vašemu lidu nebude líbit. Hlavní herní mechanikou je vykládání karet různých staveb, lodí atd, které umožňují pokročilé akce a získávání dalších surovin. Císařský titul od galaktické rady získá pouze vůdce nejúspěšnějšího národa.

Příměstský tábor nám utekl jako voda. Celou akci provázela pohodová a přátelská atmosféra. Každý z účastníků si domů odnesl novou deskovou hru jako odměnu. Schrödingerův herní klub děkuje Restauraci v parku za občerstvení, firmám Albi a Mindok za zapůjčení herních setů a poskytnutí odměn do turnajů. ,,Realizace Letních táborů byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy".

Závěrem Schrödingerův herní klub zve nejen všechny nadšence a milovníky moderních her, ale i nováčky na letní příměstský tábory Schrödihraní - léto 2 v termínu 23. -27. srpna a Schrödihraní - podzim v termínu 27. -29. října.

Foto z akce

© 2020 Martin Hoško; martin.hosko@sinstitut.cz; tel. 724948708
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!