Schrödihraní - léto 2020 1 (6.-10.7. 2020)

13.07.2020

Letní prázdniny, pondělí 6. července, 8.00, Schrödihranííí. Jupí! Schrödingerův herní klub startuje týdenní příměstský tábor plný deskových a karetních her. To znamená 40 hodin hraní!

Prvním zahajovacím dnem se s dětmi ocitáme v pravěku v Době kamenné a můžeme potvrdit, že to naši předci neměli vůbec jednoduché. Každý se stává náčelníkem svého kmene a pro všechny své členy musí obstarat dostatek jídla. Buďto vyrazit na lov, nebo se pokusit vypěstovat obilí na prvních zoraných polích. Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a aby rozvoj probíhal i nadále, je třeba pomocí prvních nástrojů pokácet dostatek dřeva, vykopat a vytěžit kámen, jíl a zlato. Pak jako náčelníci můžeme dále rozšiřovat vesnici, získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu kmenů je třeba dobré plánování a také kousek štěstí.

V úterý, kdy na stůl přichází kompetitivní rodinná hra My Little Scythe, prožíváme vzrušující příhody se svými dvěma figurkami zvířecích dobrodruhů v kouzelné zemi označované jako Jablečné království. Soutěžíme o to, kdo jako první získá čtyři poháry za úspěch v některé z osmi soutěžních kategorií dožínkových slavností. Ve svém tahu se hráči mohou pohybovat, hledat nebo tvořit. Tyto akce jim umožní zvyšovat své přátelství, získávat koláče, vylepšovat akce, plnit dobrodružství, učit se kouzla a doručovat safíry a jablka do hradu Stálestál. A když budou mít dost kuráže, možná se jim podaří zvítězit v koláčovém souboji.

Po obědě nás ještě čeká salát. Tedy přesně Zbodni salát. Novinka od Mindoku, rychlá a zábavná hra pro celou rodinu. Je v ní přes 100 způsobů, jak získávat body. Každý může sledovat jinou strategii a každá partie je jedinečná. Hráči dobírají kombinace bodovacích karet a zeleniny z neustále se měnícího trhu se snahou namíchání zeleniny s co nejlepším bodováním.

Ve středu se přesouváme do parku před budovou městské knihovny, abychom se utkali ve hře Mölkky, kterou s oblibou hrávali Vikingové. Hra je vhodná pro každého bez rozdílu věku, pohlaví a fyzické zdatnosti. Jedná se o původní finskou kolíkovou hru s jednoduchými, ale důvtipnými pravidly. Hází se házecím kolíkem na dřevěné kuželky ze vzdálenosti zhruba tří metrů. Body dostáváte buď za počet sražených kuželek, nebo v hodnotě čísla samostatně sražené kuželky. Kuželky se staví na místě, kam se zakutálí. Zvítězí ten, komu se jako prvnímu podaří získat přesně 50 bodů. Kdo však limit překročí, tomu klesá skóre na polovinu, tj. 25!

Po rizotu probíhá turnaj v abstraktní hře mnoha ocenění z celého světa Quarto. Jedná se o jednu z mála her, kde rozhodujete o tahu soupeře. Každý z 16 herních kamenů má čtyři různé vlastnosti. Barvu, výšku, půdorys, plnost či dutost. Vítězem se stává hráč, který umístí hrací kamen a vytvoří tak řadu 4 kamenů, kde všechny hrací kameny mají alespoň 1 stejnou vlastnost. Problém je, že si nemůžete vybrat hrací kámen, kterým chcete hrát, ale soupeř ho vybírá za vás.

Čtvrteční dopoledne obsazují naší klubovnu gigasaurus, roboop, mechadrak, emzák, astrotučňák a kyber kotě, aby se mezi s sebou utkali v souboji o nadvládu hlavního města Japonska. Je tak zahájen další z turnajů Schrödihraní - tentokráte v originální, humorné, oddechové hře Vládce Tokia. V této vzrušující interaktivní deskovce s propracovanou grafikou se rozhodně nudit nebudete. Stáváte se jednou z příšer, co bojují o nadvládu nad metropolí. Házíte kostkami a sbíráte symboly úderů, energie a léčení. S jejich využitím se pak snažíte zničit město získáním dvaceti destrukčních bodů nebo být jediným přeživším mezi příšerami. Při této hře se budete cítit jako hrdina z monsterfilmu!

Po boloňských špagetách k obědu zaplavuje naší klubovnu ohromné množství koček všech druhů a barev. V extra roztomilé rodinné hře Kočičí klub, se vžíváme do rolí milovníků těchto domácích mazlíčků. V průběhu hry si dobíráme karty, které obsahují půvabné kočky, ale také krmivo, hračky, šantu kočičí, nebo kočičí kostýmy. Nejdůležitější však je obstarat pro svůj chov dostatečné množství toho správného krmiva. Tuto hru by měl povinně vyzkoušet každý, kdo má rád kočky!

Závěrečným dnem s dětmi díky nejnovějšímu samostatně hratelnému tematickému rozšíření populárních Osadníků z Katunu - Catan: Hvězdoplavci cestujeme v polovině 3. tisíciletí se svými kosmickými loděmi ke vzdáleným planetárním soustavám. Zde nás vítají s otevřenou náručí mimozemské národy, které se stávají žádoucími obchodními partnery. V této strategické hře musíte zvyšovat svou produkci surovin, abyste mohli stavět nové kosmické lodě s přístavy, a zbrojíte, abyste odvrátili hrozbu v podobě vesmírných pirátů.

Příměstský tábor nám utekl jako voda. Celou akci provázela pohodová a přátelská atmosféra. Každý z účastníků si domů odnesl novou deskovou hru jako odměnu. Schrödingerův herní klub děkuje Restauraci v parku za občerstvení, firmám Albi, Mindok a REXhry za zapůjčení herních setů a poskytnutí odměn do turnajů.

Závěrem Schrödingerův herní klub zve nejen všechny nadšence a milovníky moderních her, ale i nováčky na letní příměstský tábory Schrödihraní - léto 2 v termínu 24. -28. srpna a Schrödihraní - podzim v termínu 28. -30. října.

© 2020 Martin Hoško; martin.hosko@sinstitut.cz; tel. 724948708
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!