Schrödihraní - jaro (6.-10.2. 2023)

13.02.2023

Pondělí 6. února, 8.00, jarní prázdniny. Jupí! Schrödingerův herní klub startuje týdenní příměstský tábor plný deskových a karetních her. To znamená 30 hodin hraní!

Prvním startovním dnem se prostřednictvím Dominionu pouštíme do budování vlastní říše. Nemáme nic než trochu peněz a tři malé statky. Avšak brány světa jsou otevřeny dokořán, říše mohou vzkvétat zakládáním nových vesnic, založením tržiště či vybudováním monumentálního trůnního sálu. Jenže jsou tu také zdatní soupeři, kteří do svých služeb najímají milici, zloděje či zákeřnou čarodějnici, a tak je třeba rozšiřovat svoji říši co nejrychleji a s rozmyslem. Jen tak se můžeme stát pánem nejmocnějšího dominia. Jednoduchý a netradiční herní princip, rychlá herní doba a spousta strategických možností dělá z Dominion jednu z nejlépe hodnocených her světa. V průběhu turnaje máme možnost si vyzkoušet mimo základní sadu ještě Dominion: Intriky.

V úterý ráno se naše klubovna proměňuje v ateliér staré japonské malby vedená proslulým mistrem Hokusaiem. Je tak zahájen další z turnajů - tentokráte v nádherně zpracované rodinné strategické hře Kanagawa. V této poněkud obtížnější hře se stáváte jedním z učedníků starého mistra. Snažíte se od něho co nejvíce pochytit, a nakonec jej ohromit harmonií svých maleb. Nejprve se vydáváte do školy, kde se učíte novým technikám. Je jen na vás, zda absolvujete jedinou lekci a hned budete chtít své znalosti převést do praxe, nebo naopak setrváte a získáte víc karet, se kterými budeme moci následně hospodařit. Delší studium však znamená riziko, že hodnotné karty před vámi sebere jiný hráč. S kartami lze nakládat dvojím způsobem. Buď jimi můžete rozšiřovat svůj ateliér, nebo malbu. Za obé můžete získat diplomy. Ty jsou veřejně známé, a jakmile se někomu podaří naplnit podmínky k jejich získání, smí si je vzít. Nebo může naopak posečkat, své malby vyšperkovat a získat diplom hodnotnější. Je však jasné, že jakmile hráč odmítne diplom, dostane se do hledáčku protihráčů, kteří se mu jistě v dalším kole pokusí zabránit, aby si odnesl ze školy potřebné karty. Při tvorbě obrazů je důležité držet se jednoho ročního období, jak jen je to možné. Diplomy pak hráči mohou získávat za postavy, rozsáhlé lesy, shluky různých budov či třeba za správné kombinace divokých zvířat.

Středu ráno obsazují klubovnu hordy orků, goblinů, kentaurů, půlčíků, valkýr, měňavců a mnoha dalších potvor. Na stůl přichází špičková strategická fantasy hra Malá velká království. Úkolem je rozvíjet království jednoho ze třinácti národů a přivést ho k rozkvětu. Ale pozor, stejnou ambici mají i ostatní protihráči! Vaším úkolem tedy bude hospodařit se zdroji, budovat města, stavět hrady, objevovat a obsazovat území, ale také rozvíjet unikátní technologie a učit se mocná kouzla. V cestě za úspěchem na vás čeká uzavírání strategických dohod i spojenectví s ostatními národy, stejně jako nelítostné boje.

Další den vyrážíme do Divočiny. Do krajů, kde příroda bují a zvířectvo se prohání po pláních, lesech a skrze vzdušné proudy. Divočina je taktická karetní hra, ve které je cílem hráčů sbírat různé karetní kombinace. Hrají se zde samostatné karty, dvojice nebo celé smečky příšer, skrze které pak hráči obdrží silné bojové schopnosti. Ve hře je osm různých typů stvoření. Mezi jejich schopnostmi nalezneme například krádeže karet protivníků, ale i celých skupin příšer. Možné je také někomu rozházet kombinace karet utvářejících smečky. Na konci hry získají hráči body dle toho, kolik se jim podařilo ubránit dvojic a smeček.

Závěrečný dem hrajeme karetní hru Settlers: Zrod impéria. Stáváme se vůdcem jedné ze čtyř frakcí národů - Barbaři, Japonci, Římané a Egypťané. Za cíl máme pomocí stavby rozličných budov vytvořit mocnou říši. Následně chytře umisťovat dělníky do těchto staveb, a tak z nich získávat nové zdroje i schopnosti. Hra se hraje na pět kol, během kterých hráči provádí rozličné akce - objevování nových území, stavby budov, obchodování se zdroji, podmaňování si nepřátel, ... A za to vše získávat body a dovést tak svůj národ k vytouženému vítězství.

Jarní prázdniny nám utekly jako voda. Celou akci provázela pohodová a přátelská atmosféra. Každý z účastníků si domů odnesl novou deskovou hru jako odměnu. Schrödingerův herní klub děkuje školní jídelně ZŠ Edisonova za obědy, firmám Albi a REXhry za zapůjčení herních setů a poskytnutí odměn do turnajů.

Závěrem Schrödingerův herní klub zve nejen všechny nadšence a milovníky moderních her, ale i nováčky na letní příměstské tábory Schrödihraní - léto 1 v termínu 3. -7. července a Schrödihraní - léto 2 v termínu 21. -25. srpna.

Foto z akce


© 2020 Martin Hoško; martin.hosko@sinstitut.cz; tel. 724948708
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!