Jizera 2020 (29.6. -1.7.)

03.07.2020

Deštivé pondělní ráno, 29. června, 8.00. Na vlakovém nádraží ve Varnsdorfu se schází páťáci ZŠ Východní, plní nadšení z očekávané vodácko-turisticko-expediční akce. O čtyři hodinky později stavíme stany na ještě podmáčeném terénu v téměř prázdném autokempu Ostrov v Malé Skále. Když už všichni mají, kam složit hlavu, vyrážíme na první výpravu. Po červené turistické značce stoupáme rozblácenou stezkou na vyhlídku Zahrádka, odkud máme údolí Jizery téměř na dlani. Dále prolézáme zříceninu skalního hradu Vranov - Pantheon a stále po červené se ubíráme na zříceninu hradu Frýdštejn. Následuje výstup na Mandlovou horu a prohlídka malého skalního městečka Drábovna, jehož skalní převisy a jeskyně byly osídleny již v mladší době kamenné. Po 11 kilometrové túře není nic lepšího než pečený buřt!

V úterý ráno už nemůže nikdo dospat. Čekají nás rafty! Po krátké instruktáži, seznámení se s vybavením a technikou jízdy, rozdělením posádek se konečně spouštíme na vodu. Jizera je po dešti úplně hnědá a asi tak metr mimo koryto. Jelikož mnohé školy mají vysvědčení právě až dnes, nikoho jiného na řece nepotkáváme a máme ji jen sami pro sebe. Paráda! Po necelých dvou hodinách plavby přijde vylodění v Dolánkách následované občerstvením v podobě hranolek a párků v rohlíku. Po posilnění vyrážíme na zpáteční cestu. Na koloběžkách! Odraz, odraz, jízda!

Před třetí hodinou, po návratu do kempu a zmrzlině s ledovou tříští za odměnu po vydatném výkonu stoupáme po červený do Besedických skal prošmejdit skalní bludiště Chléviště plné dvacetimetrových věží, slují, soutěsek, průchodů, zřícených bloků a spousty neuvěřitelných vyhlídek. Po návratu zdlábneme kuře s bramborem, zahrajeme několik her a hurá na kutě.
Ráno boříme stany, balíme a opouštíme plný kemp. Do Varnsdorfu přijíždíme akorát na oběd. Zvládli jsme to.

Rád bych touto cestou ještě poděkoval Karlu Novákovi za odvoz věcí a výpomoci v průběhu celé akce. Děkuji také rodičům Kochovým a Malým za zapůjčení stanů pro děti.

© 2020 Martin Hoško; martin.hosko@sinstitut.cz; tel. 724948708
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!