Časté dotazy
Jaké je okolí tábora?
Tábořiště Větrník se nachází mezi dvěma potoky, přičemž na jednom z nich máme postavenou hráz sloužící v horkých dnech ke koupání. V bezprostředním okolí tábora se rozkládají lesy a v nich trávíme převážnou část dne (někdy i noci). Lesy jsou lehce prostupné a dají se v nich uskutečnit i hry na poměrně velkém území. Rozsáhlé lesní oblasti protínají lesní cesty - ty spolu s místními význačnými body umožňují jednoznačnou orientaci.
Jak často se děti sprchují?
Většinou každý druhý až třetí den - záleží na programu a počasí. Máme dostatek sprch s teplou vodou (zvlášť pro kluky a holky), děti se chodí sprchovat většinou o poledním klidu po skupinách a podle dohody se svým oddílákem. Dívky se mohou při svých problémech sprchovat častěji dle potřeby.
Mohu se přijet podívat na tábor za svým dítětem?
Takovou návštěvu nedoporučujeme - neprospěje dítěti. Každý pořadatel Vám potvrdí, že mnohé dítě, které již překonalo úvodní nejistotu, se po takové návštěvě "sesype" a rodičům nezbude, než si ho odvézt domů. Je to také nefér vůči jiným dětem. Těžko můžeme zajistit, aby návštěvy přijely ve stejný den a hlavně všem dětem (u táborů jednotlivých podniků by to asi šlo, ale to náš případ není). Děti na druhou stranu velmi ocení Vaše dopisy - takže často pište a překonejte svůj stesk, tím svému dítěti pomůžete nejvíce - táborové zážitky nikde jinde nezíská.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti, zavolejte přímo hlavnímu vedoucímu. Zjistí okolnosti, promluví s oddílovým vedoucím a dítětem a objektivně zhodnotí, jak dítě zvládá pobyt na táboře. Případně s Vámi domluví řešení a navrhne Vám další postup.
Kolik dopisů mám poslat svému dítěti, aby se mu nestýskalo?
Co nejvíce. Malým dětem třeba každý den. Stačí i pohled s motivem, který má Vaše dítě v oblibě (pejsek, kůň, auto) a k tomu pár řádek. Dobrou vychytávkou je poslat první dopis s předstihem, aby jej dítě dostalo hned na začátku pobytu, kdy je jeho stres největší.
Je dobré psát výhradně dobré a povzbudivé zprávy. Zdůrazněte svému zlatíčkovi, jak jste na něj pyšní, že vše zvládne a jak moc se těšíte na jeho vyprávění o táboře. Nechte své dítě nerušeně prožít úžasné táborové dobrodružství, s nímž je spojeno překonávání překážek a trocha nepohodlí. Ty patří k základním předmětům školy života a každé dítě by ji mělo co nejdříve absolvovat.
Děti velmi citlivě reagují na nepříjemné zprávy z domova. Určitě mu nepište, jak moc se Vám po něm stýská nebo že onemocnělo domácí zvíře a už vůbec mu nemůžete sdělovat nějakou tragickou rodinnou událost. Lépe je s takovými zprávami počkat až do návratu dítěte domů, i když tenhle odklad možná neulehčí Vám. Dítě by však mimo domov a bez rodičů mohlo zbytečně trpět steskem, nejistotou a starostmi o své blízké.
Mám dát svému dítěti mobil?
Záleží jenom na Vás. U většiny dětí s tím problém není a jediným rizikem je možná ztráta. Nepříjemná situace může vzniknout tehdy, pokud se Vaše dítě rozhodne tábor vzdát a za každou cenu chce jet domů. Příčinou je nejčastěji stesk po rodičích, ale mnohdy jí může být z pohledu dospělých malicherný důvod - třeba neúspěch ve hře, hádka s kamarádem. Pak se jistě pokusí pomocí mobilu Vámi manipulovat a účelově argumentovat. Znalý a zkušený rodič většinou takové hovory zvládne. Při pochybnostech je možné si vše ověřit u vedení tábora.
Ideální je stanovit ještě před odjezdem na tábor pravidla hry - dítě by mělo jasně pochopit, že chcete, aby na tábor jelo a na táboře zůstalo, protože je to normální, překonávání překážek patří k životu a čím dříve se naučí odloučení od rodičů, tím to bude pro něj lépe. Na škodu věci by byl slib, že za ním přijedete, pokud bude mít nějaký problém - vězte, že toho dítě jistě využije a předem plánuje, že se s Vámi vrátí domů.
Stručně na závěr: Pokud dáte mobil svému (zvláště mladšímu) dítěti, buďte připraveni na možnost srdceryvných rozhovorů a promyslete si dobře předem svůj postup, včetně přípravy svého dítěte na pobyt v táboře a Vás samotných na chvíle odloučení.